SPORTOWIEC

I MOTYWATOR

Przetrenowanie układu nerwowego

23-03-2019

Przetrenowanie nie jest stanem zmęczenia, które czasami odczuwamy po pojedynczej jednostce treningowej. Jest to stan, który może zaistnieć dopiero po dłuższym czasie kumulowania zmęczenia. Tak więc jeśli czujemy się bardzo zmęczeni po treningu, nie jest to przetrenowanie, tylko zmęczenie.

Na powstanie zjawiska przetrenowania składa się wiele elementów składowych takich jak: nieodpowiednia regeneracja, stres fizyczny
i psychiczny, nieodpowiednie odżywianie oraz nasilające się stany zapalne.
Jeśli ktoś pracuje fizycznie, trenuje 5–6 razy w tygodniu, przy tym wcale się nie oszczędzając na treningach, nie zwraca uwagi na prawidłowe odżywianie lub jest na diecie z deficytem kalorycznym oraz śpi w nocy mniej niż 6 godzin, to już po kilkunastu dniach odczuje poważne zmęczenie, które będzie sugerowało, aby nieco zwolnić tempo i dostosować je do aktualnych możliwości organizmu. Ignorowanie takiego zmęczenia w dalszej perspektywie doprowadzi do przetrenowania.

Do najczęstszych objawów przetrenowania należą:
– obniżenie zdolności wysiłkowych;
– szybkie odczuwanie zmęczenia;
– podwyższone tętno spoczynkowe w porównaniu z wcześniejszym;
– utrata motywacji;
– problemy z koncentracją;
– uczucie niepokoju;
– stany depresyjne;
– nadmierne pobudzenie lub przeciwnie nadmierna ospałość;
– podatność na infekcje;
– brak apetytu;
– zmniejszona wydolność.

Rozważając zmęczenie to jeśli jednego dnia wykonałeś trening nóg, a następnego dnia wróciłeś na siłownię, aby ponownie wykonać przysiady, nie będzie to efektywny trening i taki sam jak dnia poprzedniego pod względem ciężaru i zakresów powtórzeń.

Na treningu mięśnie ulegają uszkodzeniom. Jeśli nie zapewnimy im odpowiedniej regeneracji do kolejnej jednostki treningowej, będą musiały wykonywać pracę w niekomfortowych warunkach.
Zmęczenie mięśni powoduje zmniejszenie ilości mitochondriów, które odpowiadają za oddychanie wewnątrzkomórkowe. Zmniejsza się liczba komórek satelitarnych odpowiadających za prawidłową regenerację. Na dodatek maleje produkcja ATP, która odpowiada za wywoływanie skurczu w mięśniach.

To wszystko składa się na pogorszenie parametrów wysiłkowych od strony strukturalnej i biochemicznej mięśnia. Jednak inicjatorem skurczu w mięśniach jest układ nerwowy. I to właśnie przetrenowanie tego układu sprawia najwięcej kłopotów, a powrót do pełnej równowagi zajmować może dużo czasu.

Przetrenowanie układu nerwowego jest problemem ogólnoustrojowym wpływającym nie tylko na możliwości mięśni, lecz również na możliwości adaptacyjne całego organizmu. Przemęczony układ nerwowy sprawi, że będziesz stawał się coraz słabszy, coraz mniej skoncentrowany, a twoja koordynacja i możliwości wykorzystania mięśni ulegną pogorszeniu. Pamiętaj, że to właśnie układ nerwowy wysyła do mięśni sygnały odnośnie wywołania skurczu.

Problemy z przetrenowaniem układu nerwowego w konsekwencji doprowadzić mogą do kolejnych problemów związanych z gospodarką hormonalną. Zaburzeniom ulec może stosunek testosteronu do kortyzolu.
A konkretniej, obniżyć może się poziom testosteronu, a wzrosnąć poziom kortyzolu. Są to idealne warunki do nasilenia rozpadu masy mięśniowej.

Źródło: Fabryka Siły

KONTAKT

Treningi personalne, dobór diety i suplementacji, analiza postępów.

Adres email: michok13@wp.pl

SPONSORZY

Copyright © 2014-2022. Wszystkie prawa zastrzeżone. Oficjalna strona Mistrza Polski Kulturystyki Michała Karmowskiego.

Dołącz do mnie na Facebook