SPORTOWIEC

I MOTYWATOR

Wszystko o stackach przedtreningowych

06-03-2019

Każdy kto uprawa sport chciałby zwiększać swoje parametry wysiłkowe i osiągać coraz lepsze wyniki, dlatego też sięgamy po suplementy, które pomogą nam stawić czoła wyzwaniom treningowym i możliwie jak najefektywniej spędzić czas na siłowni.
Wiadomo nie od dziś, że „królową” wszystkich supli jest kreatyna i to ona wiedzie prym, ale o niej był już artykuł.
Natomiast dziś w szybkim skrócie przedstawię Wam trzy różne substancje, które bardzo często wchodzą w skład stacków przed treningowych, powodując synergię działania.

Pierwszy z nich to KOFEINA.
Kofeina to alkaloid, który ma możliwości stymulowania centralnego układu nerwowego. Jest to ekstrakt takich roślin jak kawa, herbata, yerba mate, guarana i innych. Kofeina jest stosowana przez sportowców, ponieważ posiada zdolności blokowania receptorów adenozyny, stymulowania wydzielania adrenaliny, zwiększania wrażliwości na wapń i hamowania enzymu fosfodiesterazy. Kofeina jest podobna do adenozyny, dlatego łączy się z jej receptorami i dajesz fałszywe uczucie pobudzenia, ale ani mózg, ani inne układy ciała nie regenerują się, a ciągłe stymulowanie się kofeiną może prowadzić do przemęczenia układu CUN i zaburzenia w funkcjonowaniu układu współczulnego i przywspółczulnego, dlatego w jej stosowaniu jak i dawkowaniu powinno się zachować zdrowy rozsądek…
Dzięki kofeinie zwiększa się poziom utlenienia tłuszczy podczas treningów aerobowych nawet o 50%. Właściwości kofeiny do spalania tkanki tłuszczowej zwiększają również ogólną wydolność tlenową. W trakcie intensywnego treningu organizm spala dużą ilość glikogenu. W miarę wyczerpania glikogenu, organizm obniża swoją wydajność. Przyjmowanie kofeiny zwiększa poziom wolnych kwasów tłuszczowych we krwi, co powoduje tzw. efekt oszczędzania glikogenu. Organizm bardziej wykorzystuje tłuszcze, a stopień rozkładu glikogenu maleje, co opóźnia wystąpienie uczucia zmęczenia i pozwala pracować dłużej i efektywniej.
Kofeina zwiększa też funkcjonalność mięśni, pomagając w ich kurczeniu. Przed wystąpieniem skurczu mięśnia, w jego komórkach powinny wydzielać się jony wapnia. Kofeina zwiększa wrażliwość komórek i dostępność w nich wapnia. W tym przypadku mięśnie potrzebują mniejszych impulsów do wykonywania pracy, co pozwala pracować z mniejszym wysiłkiem. Ma ona też wpływ na ośrodkowy układ nerwowy, maskując uczucie zmęczenia. Niestety, dość ciężko jest opisać mechanizm działania, ale zostało udowodnione, że kofeina przenika przez barierę krew-mózg.
Kofeina ma działanie wielostronne, oprócz parametrów tlenowych wpływa również na wytrzymałość mięśniową i wydajność beztlenową organizmu. Jednak jedynym wskaźnikiem, na który nie wykazano wpływu kofeiny, jest siła mięśniowa.

Drugim suplementem jest ARGININA.
Arginina jest to jeden z najbardziej niezastąpionych aminokwasów endogennych w naszym organizmie. Swoje zastosowanie znajduje w wielu procesach fizjologicznych ludzkiego metabolizmu takich jak np. synteza hormonu wzrostu czy detoksykacja ze zbędnych i szkodliwych produktów przemiany materii. Niestety produkcja jej przez ludzki organizm zostaje z czasem ograniczona, czego powodem jest naturalnie postępujący proces starzenia się.
Bardzo często arginina jest określana mianem „substancji niezbędnej” do prawidłowego przyrostu masy mięśniowej. Charakteryzuje się ona bardzo szerokim oddziaływaniem na ludzki organizm, co znajduje swoje odzwierciedlenie w praktyce. Głównym działaniem argininy jest produkcja bardzo dobrze znanego związku wśród osób trenujących, a mianowicie tlenku azotu (NO), którego nadrzędne działanie polega na ułatwieniu transportu składników odżywczych do tkanki mięśniowej. Działanie to jest uwarunkowane poprzez rozszerzenie światła naszych naczyń krwionośnych, co daje również uczucie tzw: „pompy mięśniowej”, tak lubianej zwłaszcza przez mężczyzn. Dzięki jej wpływowi na mięśnie gładkie, tlenek azotu jest substancją zapobiegającym niektórym chorobom układu krążeniowego, jak np. stany podwyższonego ciśnienia czy zawał mięśnia sercowego.

Co więcej, jest także odpowiedzialna za produkcję innych ważnych związków. Za przykład niech posłuży agmatyna, która skutecznie podnosi poziom cyklicznych nukleotydów w naszym ustroju. Ich rola w ludzkiej fizjologii polega na uczestnictwie w powstawaniu impulsu siłowego, który oddziałuje na włókna tkanki mięśniowej. Arginina jest również substratem w procesie wytwarzania nowych poliamin, które są nieodzownym elementem podczas syntezy cząsteczek białkowych
w tkance mięśniowej. Dzięki tej właściwości można śmiało przypuścić, że przyczynia się do produkcji nowych komórek mięśniowych.

Oprócz wyżej wymienionych właściwości suplementacja l-argininą przyczynia się do następujących efektów:
– zwiększenie efektywności regeneracji po treningu
– regulacja w syntezie hormonu wzrostu i insuliny
– stymulowanie czynności nerek
– przyśpieszenie gojenia ran
– detoksykacja organizmu
– opóźnienie procesu starzenia
– lepsze ukrwienie prącia

Zalecana dobowa dawka L-argininy powinna mieścić się w przedziale od 3 do 8 gramów, a przyjmuje się, że najlepsze efekty występują po stosowaniu jej przed treningiem i przed snem. Przedstawiając fakty okazuje się, że arginina jest nie tylko bardzo ważnym związkiem w regulacji naszej fizjologii, ale jest niezbędna do przyrostu masy mięśniowej, która jest celem praktycznie większości osób pragnących zbudować FIT sylwetkę.

Trzecim i zasługującym na uwagę jest BETA-ALANINA.
Beta-alanina jest organicznym związkiem chemicznym zaliczanym do aminokwasów. To pochodna α-alaniny, związku należącego do podstawowych aminokwasów białkowych. Beta-alanina jest prekursorem bardzo ważnej substancji – karnozyny, będącej podstawowym elementem tkanki mięśniowej.

Karnozyna jest dipeptydem odpowiedzialnym za regulację pH układu mięśniowego. Związek ten odpowiada za utrzymywanie równowagi kwasowo-zasadowej w obrębie komórek mięśniowych, co zapobiega powstawaniu kwasu mlekowego. Zapobieganie zakwaszaniu mięśni sprzyja regeneracji i niweluje uczucie nadmiernego zmęczenia po treningu.

Beta-alanina jest składnikiem licznych suplementów treningowych oraz stacków kreatynowych. W naturalnym pożywieniu możemy ją spotkać
w czerwonym i białym mięsie.
Kwas 3-aminopropionowy jest substancją pozwalającą na zwiększenie stężenia regeneracyjnej karnozyny. Można więc uznać, że jest to preparat powysiłkowy, którego celem jest zahamowanie niekorzystnych reakcji katabolicznych w naszym organizmie. Jednak oprócz odnowy komórek mięśniowych, odpowiada też za inne efekty.

Warto wspomnieć, że karnozyna występuje w dużej mierze w włóknach szybkokurczliwych oraz w mniejszym stopniu w wolnokurczliwych. Duża ilość tej substancji zapewnia bardzo dobre warunki do pracy mięśniowej, co oznacza, że mięśnie są lepiej odżywione. Lepiej odżywiona tkanka mięśniowa jest gotowa na wysiłek o większej intensywności i dłuższym czasie trwania. Oznacza to, że systematyczna suplementacja beta-alaniną prowadzi do wzrostu całkowitej wydolności naszego organizmu.

Karnozyna wpływa również na poprawę kurczliwości włókien mięśniowych. Im tkanka mięśniowa lepiej pracuje (ma większą amplitudę skurczów), tym szybciej się rozrasta oraz zwiększa się jej siła. Można więc założyć, że beta-alanina sprzyja rozwojowi masy mięśniowej ze względu na intensyfikację pracy układu mięśniowego.

Beta-alanina powinna być przyjmowana zarówno przed, jak i po wysiłku fizycznym, a zalecana dobowa dawka wynosi od 3 do 8 gramów. Wiadomym jest, że dawkowanie wszystkich suplementów jest ściśle powiązane z suchą masą ciała, intensywnością i częstotliwością treningową.
Oczywiście, to nie wszystkie składniki stacków przed treningowych, ale wybierając coś dla siebie warto przeczytać ulotkę i sprawdzić czy te trzy znajdują się na liście składników.

Źródło Fabryka Siły

KONTAKT

Treningi personalne, dobór diety i suplementacji, analiza postępów.

Adres email: michok13@wp.pl

SPONSORZY

Copyright © 2014-2022. Wszystkie prawa zastrzeżone. Oficjalna strona Mistrza Polski Kulturystyki Michała Karmowskiego.

Dołącz do mnie na Facebook