SPORTOWIEC

I MOTYWATOR

Zwiększanie obciążenia

26-07-2017

Nie da się ukryć, że zwiększanie stosowanych na treningu obciążeń daje ogromną radość i satysfakcję. Dzięki temu widzimy wyraźnie postępy, a włożona ciężka praca z całą pewnością zaprocentuje w trakcie metamorfozy naszej sylwetki. Niewątpliwie większe ciężary wpłyną pozytywnie na naszą sylwetkę. Ale czy tylko one są potrzebne do uzyskania atletycznej sylwetki?

Niezależnie od tego, czy nasza dieta ukierunkowana jest pod budowanie masy mięśniowej, czy na spalanie tkanki tłuszczowej – zwiększone obciążenia wymuszają na naszym organizmie zwiększoną ilość spalonych kalorii, większe zaangażowanie większej ilości mięśni oraz mocniej wpływają na układ nerwowy. Zwiększanie stosowanych obciążeń na diecie ukierunkowanej na wzrost masy ciała jest niejako jednym z najważniejszych bodźców do rozbudowy muskulatury. Nasz organizm jest niejako przystosowany do ciągłych adaptacji – nie tylko treningowych, lecz również do tych w sytuacjach codziennych. Przy zwiększaniu stosowanych obciążeń organizm będzie się starał poczynić jakieś kroki w kierunku ułatwienia sobie pracy, między innymi poprzez zwiększenie przekroju poprzecznego mięśni oraz ilości komórek w nich zawartych. Zwiększanie stosowanych obciążeń na diecie redukcyjnej jest dosyć trudnym zadaniem, jednak w pewnych przypadkach wykonalnym i przynoszącym bardzo dobre rezultaty. Możemy zaobserwować np: zwiększenie jędrności ciała poprzez mocniejsze naprężenie skóry, poprawiają gęstość mięśni oraz wpływają na ilość wydatkowanej energii, a to również przekłada się na efektywniejsze spalanie tkanki tłuszczowej.

Wymieniając korzyści wynikające ze zwiększania stosowanych obciążeń, można by pomyśleć, że jest to niezbędny parametr to zmian w budowie naszej sylwetki. Jednak mamy w zanadrzu jeszcze wiele innych możliwości. Zmiany w kompozycji naszego ciała możemy również wywołać dzięki skróceniu przerw wypoczynkowych pomiędzy seriami, stosując oczywiście takie same obciążenia oraz taką samą liczbę serii i powtórzeń. Taka sztuczka również diametralnie zwiększy intensywność naszego treningu. Kolejnym sposobem na wymuszenie zmian w naszej sylwetce bez modyfikacji w stosowanych obciążeniach będzie wykonanie większej liczby powtórzeń przy takiej samej liczbie serii oraz tym samym czasie trwania przerw wypoczynkowych. Można również zastosować takie same obciążenia, identyczny czas trwania przerw wypoczynkowych oraz liczbę powtórzeń i zwiększać stopniowo liczbę wykonanych serii. Dzięki temu zwiększymy objętość naszego treningu, co da nam bodziec do wzrostu podczas budowania masy mięśniowej oraz zwiększy deficyt kaloryczny, jeśli zastosujemy tę metodę podczas redukcji tkanki tłuszczowej.

Aby odnotowywać stały progres treningowy przede wszystkim należy wybrać odpowiednio dobraną do naszego stażu i możliwości metodykę treningową. Bardzo ważne jest, by trzymać się jednej strategii przez określony czas, a nie żonglować metodami z treningu na trening. Istotnym elementem w większości strategii treningowych jest niedopuszczanie do wykonywania serii do upadku, chyba że dana strategia taką ewentualność przewiduje. Pamiętać należy o odpowiednio zbilansowanej diecie oraz wystarczająco długim śnie, gdyż są to czynniki kluczowe w większości sportów, w których dość mocno angażowany jest układ nerwowy. Podsumowując progresja ciężaru jest jednym z najważniejszych, lecz niejedynym czynnikiem w procesie kształtowania sylwetki. Pamiętajmy o tym, by odpowiednio różnicować nasze mikro- i makrocykle treningowe i aby nie popaść w stagnację. Dołóżmy do tego odpowiednio zbilansowaną dietę oraz regenerację, a z całą pewnością po pewnym czasie będziemy się cieszyć wspaniałą sylwetką.

KONTAKT

Treningi personalne, dobór diety i suplementacji, analiza postępów.

Adres email: michok13@wp.pl

SPONSORZY

Copyright © 2014-2022. Wszystkie prawa zastrzeżone. Oficjalna strona Mistrza Polski Kulturystyki Michała Karmowskiego.

Dołącz do mnie na Facebook