SPORTOWIEC

I MOTYWATOR

Parametry treningowe, czyli co jest ważne, żeby osiągnąć swój cel

15-10-2018

Istnieje wiele parametrów, które musimy wziąć pod uwagę, gdy chcemy osiągnąć swój cel treningowy. Należą do nich: wybór odpowiedniego ćwiczenia, ilość powtórzeń, ilość serii, długość przerw, użyty ciężar, intensywność, częstotliwość treningowa.

Istotnym elementem tej układanki jest czas, w jakim wykonujemy daną serię. Odnoszą się do niego dwa parametry bezpośrednio ze sobą związane, czyli tempo oraz TUT – time under tension.

Tempo odnosi się do czasu, w jakim wykonywane są poszczególne fazy ruchu w danym powtórzeniu, natomiast TUT określa czas, w jakim twoje mięśnie pozostają napięte w trakcie jednej serii. Parametr ten jest jednym z najważniejszych, jeśli chodzi o wpływ na ostateczny efekt treningowy. W zależności od celu, jaki nam przyświeca, możemy zastosować konkretny czas pod napięciem.

W celu zwiększenia siły nasza seria powinna zamknąć się w 20 sekundach. Dla osiągnięcia hipertrofii funkcjonalnej zaleca się utrzymywać mięśnie pod napięciem w przedziale od 20 do 40 sekund. Hipertrofia niefunkcjonalna wymaga TUT między 40 a 70 sek., natomiast wytrzymałość siłowa od 70 do 120 sek. Ilość powtórzeń w połączeniu z tempem warunkuje nam wartość czasu pod napięciem, który wpływa na rozwój siły, hipertrofii oraz wytrzymałości siłowej.

KONTAKT

Treningi personalne, dobór diety i suplementacji, analiza postępów.

Adres email: michok13@wp.pl

SPONSORZY

Copyright © 2014-2022. Wszystkie prawa zastrzeżone. Oficjalna strona Mistrza Polski Kulturystyki Michała Karmowskiego.

Dołącz do mnie na Facebook